Funguje Wobenzym?

Wobenzym je lék na podporu léčby zánětů a otoků a pro podporu imunity. Z aplikačních možností je také populární účinek Wobenzymu při léčbě kvasinkové infekce – vaginální mykózy. Vzhledem k tomu, že se jedná o registrovaný léčivý přípravek, musel být zjevně určitý léčebný účinek prokázán při jeho registraci. Občas se ale objevují k kritiky tohoto preparátu, a to i od respektovaných uskupení, jako je klub skeptiků Sisyfos.

Odpůrci zpravidla argumentují pochybnostmi o efektu celé léčebné metody, kterou je enzymoterapie. Systémová enzymoterapie je podle nich metodou ležící na hranic alternativní medicíny. Jedním z problémů je sporné (asi jen minimální) vstřebávání tak velikých molekul, jakými jsou enzymy, z trávicího traktu. Patrně jen nedostatečně je zdokumentováno přetrvávání enzymů v krevním oběhu. Ani mechanismus cílového působení není teoreticky objasněn.

Výsledky vědeckých studií se nazdají příliš přesvědčivé a jednotlivé české lékařské odborné společnosti mají rozdílné, často zcela protichůdné názory na účinnost metody. V některých zemích (např. USA) není systémová enzymoterapie považována za metodu s prokázanou účinností a preparáty se prodávají jako doplňky stravy.

Pro účinnost enzymoterapie svědčí subjektivní pozitivní tvrzení pacientů, zejména sportovců. A to je možná podstatné.

Komentáře jsou uavřeny.