Lidé relaxují a odpočívají od práce stále více

Jedním z ukazatelů tohoto trendu je, že lidé cestují stále více, bez ohledu na ekonomiku či světové politické problémy. Zdá se, že turistický ruch se vůbec neřídí světovými krizemi, ať už finančními, nebo politickými. Potvrzují to i nejčerstvější statistiky z roku 2013, které jasně dokazují, že turistů je stále více a více.

Podle nejnovějších statistik, které zveřejnil UNWTO World Tourism Barometer, stoupl celkový počet cestujících v roce 2013 o 5 %. Pro rok 2014 přitom UNWTO počítá s dalším 4 až 5% nárůstem. „Rok 2013 byl skvělým rokem z hlediska mezinárodního turismu,“ konstatoval generální sekretář UNWTO Taleb Rifai.

Polepšily si hlavně destinace v Asii a Pacifiku (+6 %), v Africe (+6 %) a v Evropě (+5 %). Pokud hovoříme o Evropě, nejsilnějšími regiony byly střední a východní Evropa (+7 %) a hned potom jižní Evropa a oblast Středozemního moře (+6 %). Evropa tak v tomto roce přivítala o 29 milionů turistů více, spolu regiony dosahují číslo až 563 milionů.

Cestovatelská vášeň bez debaty našla svůj nový domov – v Rusku a v Číně. Tito dva světoví giganti doslova chrlí své turisty do světa, a to každý rok ve větším počtu.

Čína se už v roce 2012 dostala na první místo v žebříčku turistů cestujících mimo svou zemi. A je rozhodně vidět, že Číňané si své cestování užívají plnými doušky. Jak dokazují statistiky, během prvních tří čtvrtletí roku 2013 utratili čínští turisté za hranicemi až 102 miliard amerických dolarů, což je o 28 % více než v předchozím roce. Rusko nezaostává ani v nejmenším, za stejné období ohlásilo nárůst počtu turistů až o 26 %.

Ačkoli Rusové cestují rádi a hodně, světoví experti se obávali reakce trhu na Krym. Po důkladné analýze však stále více zaznívají dobré zprávy. „Z dlouhodobého hlediska připojení Krymu k Rusku znamená spíše přínos pro turismus. Do oblasti očekáváme příchod ruských a mezinárodních investorů, pomoci by měl i přechod na ruskou měnu a také dočasné snížení cen, aby region přilákal nové turisty.“ sdělil Ladislav Semetkovský, vydavatel RussianTraveller.ru.

Jak se tedy zdá, celosvětový turismus se neřídí názory finančníků ani politiků. Lidé cestují stále více.

Komentáře jsou uavřeny.